کلیه محصولات دارای شناسه محصول می باشند و از طریق مرز های رسمی کشور وارد گردیده اند ( مشاهده شناسه محصولات )

تاریخچه کولرگازی در جهان

نوشته شده در 11 آذر, 1396 / توسط مدیریت بوش ایران

تاریخچه کولرگازی در جهان

در این مطلب تاریخچه کولرگازی در جهان را مورد بررسی قرار می دهیم و اطلاعات کاملی را در این زمینه ارائه خواهیم داد .  کولرگازی بوش هوا را به هوای خنک و مطبوع تهویه می کند ولی تصور کنید که بدونه تهویه وخنک کننده زندگی چگونه خواهد بود . در محل کار در اماکن عمومی یا خانه شما  درجه دمای هوا بسیار مهم است و رفاه شما به آن بستگی دارد .طبق اداره اطلاعات انرژی ۴۸ درصد از کل مصرف انرژی در خانه ها، نتیجه استفاده از سیستم سرمایش و گرمایش است

تاریخچه کولرگازی در جهان خنک کردن هوای گرم

در دهه ۱۸۴۰ پزشک و مخترع دکتر جان گوری از فلوریدا پیشنهاد کرد که شهرها را خنک نگه دارند تا ساکنین از خسارات دمایی بالا در امان باشند. گوری معتقد بود که خنک سازی کلید جلوگیری از بیماری هایی مانند مالاریا و … است و حتی برای بهبود و رفاه بیماران لازم می باشد ، اما سیستم ابتدایی آن برای خنک سازی اتاق های بیمارستان نیازمند یخ های بزرگ بود که از دریاچه های یخ زده و جریانات شمال ایالات متحده به فلوریدا منتقل می شد که برای رسیدن به این چالش گران قیمت لجستیکی، گوری شروع به آزمایش مفهوم خنک کننده مصنوعی کرد. او یک ماشین را طراحی کرد که یخ را با استفاده از یک کمپرسور که توسط آب و بخار کار می کرد که در سال ۱۸۵۱ این اختراع برای او ثبت شد.

اگرچه گوری به دلیل حمایت مالی در دستیابی به فناوری ثبت شده خود به بازار ناکام بود اما اختراعش پایه و پیشرفتی مهم برای تهویه مطبوع و یخچال به شیوه ی مدرن بود

 

تاریخچه کولرگازی در جهان

صفحات چین دار راه حلی انقلابی

ایده خنک کننده مصنوعی برای چندین سال  رکورد را در صنعت خود به دست گرفته بود تا این که مهندس ویلیس کاریر کار خود را آغاز کرد که منجر به اختراع نخستین واحد تهویه مطبوع مدرن  شد، در سال ۱۹۰۲ برای شرکت Buffalo Forge مشغول به حل مشکل رطوبت صفحات لیتوگرافی مجله در انتشارات  Publishing Sackett-Wilhelms در شهر بروکلین بود.

کاریر از طریق یک سری از آزمایش ها یک سیستم را طراحی کرد که رطوبت را با استفاده از پیچ های تنظیم خنک کننده کنترل می کرد و دستگاهی اختراع کرد برای درمان هوا که می توانست باگرم کردن آب یا خنک کردن آن دمای هوا را تنظیم کند . او همچنان آزمایش و تدوین تکنولوژی خود را ادامه داد و سیستم کنترل اتوماتیک را برای تنظیم رطوبت و دمای هوا در کارخانه های نساجی طراحی و ثبت نمود.

مدت ها پیش گوری متوجه شد که کنترل رطوبت وتهویه مطبوع می تواند به بسیاری از صنایع دیگر منجر شود و سرانجام از شرکت بوفالو فورج خارج شد و شرکتی جداگانه با شش مهندس دیگر تشکیل داد .

تاریخچه کولرگازی در جهان

خنک کردن ساختمان های عمومی

در نمایشگاه جهانی سنت لوئیس درسال ۱۹۰۴ سازمان دهندگان از خنک کننده مکانیکی برای خنک سازی ساختمان دولتی میسوری استفاده کردند این سیستم ۳۵۰۰۰ فوت مکعب هوا را در هر دقیقه  برای خنک کردن سالن های ۱۰۰۰ صندلی و اتاق های دیگر در ساختمان ایالات میسوری استفاده می کرد و برای اولین بار عموم مردم آمریکا در معرض مفهوم خنک کننده راحتی قرار گرفتند.

در دهه ۱۹۲۰ زمانی که آمریکایی ها به سینما می رفتند تا ستاره های هالیودی را درصحفه نقره ای تماشا کنند این موفقیت بزرگ در تکنولوژی خنک کننده اتفاق افتاد و اساسا سیستم های گرمایشی از همان کانال کشی که برای سیستم های سرمایشی که هوای سرد را از طریق دریچه ها پخش می کرد درفصل های سرد و مواقعی که دمای هوا پایین بود گرما را پخش می کرد. در سال ۱۹۲۲ شرکت اولین سیستم خنک کننده طراحی شده برای تئاتر متروپولتین در لوس آنجلس را نصب کرد که برای کنترل دما و رطوبت در سرتاسر ساختمان نصب شد.

تاریخچه کولرگازی در جهان

به ارمغان آوردن خنکی

با وجود پیشرفت در فن آوری های خنک کننده، این سیستم ها برای خانه ها بسیار بزرگ و جاگیر بود. در سال ۱۹۲۹ فریگی دارلی با ساخت فن آوری یخچال، یک سیستم خنک کننده جدید اسپلیت را به بازار معرفی کرد که برای استفاده در منزل به اندازه کافی کوچک بود وفقط به اندازه یک رادیو جا می گرفت.

با این حال، سیستم سنگین و گران قیمتی بود و نیاز به یک واحد انعطاف پذیر کنترل از راه دور داشت. فرانک فاول، ژنرال الکتریکی بر روی این سیستم طراحی و پیشرفت داد و شرکت ژنرال الکتریک با تولید ۳۲ نمونه ی مشابه از ۱۹۳۰ تا ۱۹۳۱شروع به کار کرد . تقریبا در همان زمان، توماس میدگلی، آلبرت هن و رابرت مک ناری از جنرال موتورز ، کولرهای کلروفلوئورو کربن (CFC) را تولید کردند که اولین مایعات یخ زدایی غیر قابل اشتعال در جهان بود که به طور قابل توجهی بهبود ایمنی تهویه هوا را افزایش داد.

با این وجود، مواد شیمیایی تخریب  لایه اوزون مرتبط به دهه های بعد آن می شوند و در نهایت توسط دولت های سراسر جهان بعد از پروتکل مونترال در دهه ۱۹۹۰ به حالت تعلیق درآمده است. هیدروفلوئوروکربن ها (HFCs)، لایه ازون را تخریب نمی کنند و محبوبیت بیشتری دارند اما در نهایت با تغییرات آب و هوایی ارتباط دارند. تحقیقات پیشرفته اخیر توسط اداره فن آوری های ساختمان اداره انرژی و آزمایشگاه ملی Oak Ridge منجر به ساخت تکنولوژی های جدید شد که برای این سیاره کمتر مضر باشد . سیستم های خنک کننده خانگی پس از H.H. Schultz و J.Q. شرمن یک اختراع برای واحد تهویه مطبوع ثبت کرد که می تواند بر روی یک پنجره قرار داده شود. این محصول در سال ۱۹۳۲ به بازار رسید اما با توجه به هزینه بالا آنها به طور قابل توجه خریداری نشد برای همین مهندس هنری گالسون در حال توسعه یک نسخه ارزان تر از پنجره تهویه هوا و راه اندازی خطوط تولید برای چندین تولید کننده بود. تا سال ۱۹۴۷، ۴۳،۰۰۰ از این سیستم ها فروخته شد – و برای اولین بار صاحبان خانه می توانستند از تهویه مطبوع بدون نیاز به هزینه بالا لذت ببرند.

در اواخر دهه ۱۹۶۰ بیشتر خانه ها دارای تهویه مطبوع مرکزی بودند و تهویه مطبوع پنجره ها از هر زمان مقرون به صرفه تر بود، و باعث رشد  در کشورها با هوای گرم  مانند آریزونا و فلوریدا شد. طبق اداره اطلاعات انرژی ، تهویه مطبوع در حال حاضر نزدیک به ۱۰۰ میلیون خانه آمریکایی است که ۸۷ درصد از تمام خانوارها را شامل می شود.

تاریخچه کولرگازی در جهان

 

استانداردهای بهبود کارایی در تاریخچه کولرگازی در جهان

همانطور که کولرگازی در سال ۱۹۷۰ افزایش یافت به بحران انرژی ضربه زد. هیئت مدیره قانون گذاران تصویب قوانین برای کاهش مصرف انرژی مرحله ای را برای برنامه استاندارد لوازم و تجهیزات اداره انرژی تهیه کردند که استاندارد صرفه جویی در انرژی فدرال را برای تولیدکنندگان کولرگازی و سیستم های تهویه مطبوع ایجاد می کرد.

 وزارت انرژی از سال ۱۹۹۲ استانداردهای حفاظت از تولید تهویه مطبوع مرکزی و پمپ های حرارتی صادر کرده است. پیش بینی می شود که استاندارد اولیه از سال ۱۹۹۳ تا سال ۲۰۲۳  در حدود ۲۹ میلیارد دلار صرفه جویی در هزینه های انرژی شده باشد و   پیش بینی می شودبا لایحه استانداردی که در سال ۲۰۰۶ تصویب شد حدود ۷۰ میلیارد دلار  صرفه جویی انرژی در سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۳۵ برسد و از تولید ۳۶۹ میلیون تن دی اکسید کربن جلوگیری کند که معادل آن با انتشار گازهای گلخانه ای سالانه حدود ۷۲ میلیون اتومبیل است.
این برنامه در حال حاضر باعث افزایش کارایی بالا در تکنولوژی تهویه مطبوع جدید شده است که به مصرف کنندگان صرفه جویی در انرژی و هزینه کمک کرده است. در واقع امروزه سیستم های تهویه مطبوع جدید حدود ۵۰ درصد انرژی کمتری نسبت به سال ۱۹۹۰ مصرف می کنند.

 تاریخچه کولرگازی در جهان

آینده کولرگازی و سیستم های تهویه مطبوع

علاوه بر استانداردهای لوازم خانگی، برنامه های فن آوری در حال ظهور  در اداره وزارت فن آوری ساختمان ها از تحقیقات و توسعه های کاربردی پشتیبانی می کند که باعث می شود که تهویه مطبوع کارآمد و پایدار باشد.

در حال حاضر برنامه تهویه مطبوع در مورد  تکنولوژی فشرده سازی غیر بخار، که از HFC هایی که به محیط زیست آسیب می رساند استفاده نمی کند و در عصر جدید خنک کننده قرار می گیرد. برآورد شده است که فن آوری های فشرده سازی غیر بخار می تواند مصرف انرژی را ۵۰ درصد کاهش دهد.

به اشتراک بگذارید :
برچسب ها : ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *